Po 2 tygodniowej przerwie wracam do Was z postem na życzenie ,, Co zrobić gdy psu wypada sierść"
Oczywiście chodzi tu o nadmierne wypadanie sierści, ponieważ wypadanie włosów/ sierści na wiosnę u psów jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym.
Niepokoić powinniśmy się gdy pies linieje obficie przez cały rok lub gdy nasz pupil nagle zaczyna tracić sierść.
1. Prawidłowa dieta przede wszystkim !
Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa jest niewłaściwa dieta. Powinna być pełnowartościowa, czyli zawierać wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze. Niedobór pewnych związków, takich jak witamina A, biotyna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe w pierwszej kolejności objawia się waśnie nadmiernym wypadaniem futra.
W dzisiejszych czasach nie musimy się jednak martwić o to, jak samodzielnie skomponować posiłki naszego psa by wszystkie te niezbędne składniki odżywcze się w nich znalazły. Na rynku zoologicznym znajdziemy karmy , które są tak skonstruowane, by poprawiać kondycję ich skóry, które mają z nią problemy.
Zwykle dobra karma wystarczy, aby zapewnić psu wszystkie te niezbędne składniki odżywcze. Jednak jeśli tak nie jest warto zainwestować w specjalne preparaty witaminowo - mineralne.
2. Choroby skóry u psa
Jeżeli naszemu psu nadmiernie wypada sierść, a wiemy, że jego dieta jest prawidłowa musimy wziąć pod uwagę choroby skóry.Jedną z przyczyn, która pierwsza przychodzi nam do głowy jest alergia pokarmowa u psów. W takim przypadku, który dość często dotyka naszych przyjaciół niezbędne jest podawanie specjalnej karmy dla alergików oraz przysmaków dla psów z tą dolegliwością.
Inna częstą przyczyną wypadania włosów są wszelkiego rodzaju pasożyty skóry psów. Nawet zwykłe pchły mogą spowodować utratę włosów. Nie są one jednak aż tak niebezpieczne, a walka z nimi jest bardzo łatwa. Wystarczą powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych preparaty przeciw pchłom. Znacznie większym problemem są takie pasożyty, jak świerzbowiec, którego pozbycie się wymaga interwencji lekarza weterynarii.
Kiedy wypadaniu sierści towarzyszą zmiany skórne w postaci czerwonych plam, ranek, ropni czy strupów wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest wprost niezbędna. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na chorobę skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, ale tylko specjalista jest wstanie określić czynnik chorobotwórczy i przepisać odpowiednie leki. Nigdy nie próbujmy leczyć naszego psa samemu, możemy mu bowiem jeszcze bardziej zaszkodzić.
Pamiętajmy, że zdrowie naszego pupila jest najważniejsze i kiedy zauważymy jakiekolwiek objawy choroby skóry czy niewłaściwej diety natychmiast zasięgnijmy porady u lekarza weterynarii.
Warto zająć się taką sprawą jak najszybciej aby problem nie narastał.
Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania na ten temat lub
chcielibyście się podzielić swoimi doświadczeniami
piszcie w komentarzach :) Czekam również na Wasze
propozycje odnośnie nowych wpisów!
3- majcie się cieplutko :)
chcielibyście się podzielić swoimi doświadczeniami
piszcie w komentarzach :) Czekam również na Wasze
propozycje odnośnie nowych wpisów!
3- majcie się cieplutko :)