Witajcie, w dzisiejszym poście chciałabym omówić bardzo duży problem, jakim jest alergia u psa... więc zaczynamy !
1. Skąd bierze się alergia? Jak mogę zauważyć ją u mojego psa?
Alergia objawia się najczęściej u psów między 1-4 rokiem życia. Są rasy bardziej i mniej podatne na alergie - do najczęstszych alergików należą :
- Westie
- Golden Retriver
- Labrador
- Owczarek Niemiecki
- Bokser
- Buldożek Francuski
Najczęściej alergia jest powiązana z problemami skórnyi u psa i może być spowodowana przez wiele czynników, takich jak :
- środowisko
- błędne żywienie
- pasożyty
Alergię najłatwiej wykryć poprzez obserwację skóry psa, ponieważ jest ona największym organem organizmu - stanowi około 12% całkowitej masy ciała psa. Najczęstszym objawem alergii jest podrażniona (zaróżowiona lub wręcz czerwona) skóra oraz świąd - pies może drapać się wszędzie, najczęściej są to okolice uszu, pachwiny i ogona (wygryzanie go)
Jak walczyć z alergią?
Podany wyżej świąd nie jest niebezpieczny - jest on następstwem obrony organizmu przed alergenami - należy jednak pamiętać, że sprawy nie wolno bagatelizować i natychmiast udać się do weterynarza!
I oczywiście po wizycie i badaniach dowiemy się, na co uczulony może być nasz zwierzak. Jeżeli przyczyną okaże się podrażnienie układu pokarmowego - konieczna będzie zmiana karmy na poleconą przez weterynarza - będzie to karma specjalistyczna dla psich alergików. Może się też okazać, że pies jest uczulony tylko na jeden typ mięsa - np. kurczaka - wtedy najprościej jest zmienić karmę psa na taką bez dodatku wspomnianego mięsa - nie jest to najmniejszym problemem, ponieważ obecnie dostępnych jest mnóstwo karm o zróżnicowanych walorach smakowy ( wieprzowina, jagnięcina, tuńczyk)
Jeżeli przyczyną okaże się inwazja pasożytów (np. pcheł) natychmiastowo weterynarz poda odpowiednie leki i preparaty, które wyeliminują intruza.
3 opcją i najbardziej problematyczną jest uczulenie na środowisko ( pyłki, kurz czy nawet TRAWA!) w takim przypadku lekarz poda odpowiednie leki ( oczywiście będzie to terapia długotrwała, niekiedy na całe życie) i ewentualne ubranie ochronne ( niekiedy zdarzają się paradoksalne przypadki, w których pies jest uczulony na trawę dla przykładu i podczas każdego spaceru musi nosić specjalne skarpety ochronne).
Z alergią u psa jest tak samo jak u człowieka - może być ona sezonowa, całoroczna, chwilowa lub przez całe życie. Może ją powodować jeden mały składnik lub główny produkt karmy. Jedno jest pewne : alergii nie wolno ignorować i zobaczywszy jakiekolwiek objawy u psa należy udać się z nim do lekarza weterynarii.
Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Was pożyteczny i czegoś się z niego dowiedzieliście :)
Czy Wasze psy mają alergię ? Jeżeli tak, to na co? Piszcie w komentarzach !
Ps. Jeżeli ten post Wam się spodobał proszę o kliknięcie ,,lubię to" w lewym dolnym rogu pod postem :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do podzielenia się tutaj swoimi doświadczeniami, pomysłami, opiniami :)