Dlaczego mój pies je trawę?!?
Wiele z nas spotkało się z tym, że pies na spacerze koniecznie chce pożywić się trawą - jednak czy na pewno wiemy czemu tak się dzieje? Czy należy się martwić?
Jedzenie trawy możemy podzielić tak naprawdę na dwie przyczyny ( wiążące się oczywiście z odmiennymi skutkami) :
1. Pies najzwyczajniej w świecie uwielbia smak trawy, a co za tym idzie próbuje zjeść jej jak najwięcej na spacerze. Warto jednak zauważyć, że pies jedzący trawę tylko ze względu na własne walory smakowe będzie ją jadł powoli, gryząc i przeżuwając jak należy. Pies, który kieruje się wyłącznie smakiem trawy ( i ewentualną potrzebą dostarczenia większej ilości błonnika) po zjedzeni zieleniny nie powinien wymiotować.
2. Drugą przyczyną jedzenia trawy może być nieprawidłowa praca żołądka - pies potrzebuję oczyścić swój organizm i instynktownie je trawę, która wspomaga trawienie. W takim przypadku pies zajada się trawą - nie przeżuwając jej nawet, a po prostu łapczywie połykając.
Można by w tym momencie pomyśleć : ,,Skoro wspomaga trawienie, to czemu pies wymiotuje?" - odpowiedź jest bardzo prosta.
Źdźbła trawy (nie pogryzione) ,,kłują", drażniąc tym samym żołądek psa - co powoduje naturalny odruch wymiotny.
Czy jedzenie trawy po to, aby zwymiotować jest dla psa szkodliwe? Czy trzeba udać się z tym do weterynarza? To zależy...
a) Jeśli pies podjada trawkę raz na jakiś czas nie ma się czym przejmować - on sam wie, co dla niego jest najlepsze, co jest mu potrzebne.
b) Jeśli jednak nasz pies nałogowo wręcz pożera trawę, a co gorsza nie ma apetytu - powinniśmy zabrać go do lekarza weterynarii. Dowiemy się wtedy, czy nie jest to spowodowane znacznie poważniejszym problemem zdrowotnym Pupila.
A czy Wasze psy jedzą trawę? A może w ogóle się nią nie interesują? Piszcie w komentarzach :)
Kastrować, czy nie kastrować? Oto jest pytanie!
Wiele z Was pyta, czy mój pies jest wykastrowany lub czy mam zamiar go wykastrować. Prawda jest taka, że jak każdy właściciel mam wątpliwości co do podjęcia tej ostatecznej decyzji... dlaczego?
1. A więc, po kolei - co to jest kastracja?
2. Kiedy najlepiej wykastrować psa?
Psa kastrujemy od 7 miesiąca życia - wtedy mamy pewność, że zakończony jest rozwój cewki moczowej i nie będzie to stanowiło zagrożenia dla jej funkcjonowania.
3. Zalety kastracji :
- Przede wszystkim zmniejsza bezdomność! Pamiętajmy, że nigdy w 100% nie upilnujemy swojego psa, a przecież szczeniaków - kundelków w schroniskach nie brakuje! I tutaj nasuwa się ostatnio często używane hasło : ,,Myśl - zapobiegaj bezdomności"
- Kastracja zapobiega większości schorzeń gruczołu krokowego u samców.
Prostata, u starszych, niekastrowanych psów często ulega powiększeniu lub infekcjom. Choroby takie jak powiększenie gruczołu krokowego, ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty, nowotwory gruczołów okołoodbytowych oraz ropnie gruczołu krokowego są częste.
- Kastracja samców zmniejsza liczebność tzw, ,,ucieczek" , znaczenie terenu ( zarówno na polu jak i w domu) oraz zachowania pseudokopulacyjne.
- Kastracja zmniejsza agresję psów.
Często ze względu na naturalną potrzebę dominacji psy są wobec siebie bardzo agresywne. Według badań, u większości psów wykastrowanych agresja znika całkowicie.
- Z kastracją nie ma nowotworu!
Kastracja całkowicie zapobiega nowotworowi jąder.
- Kastracja przedłuża długość życia u psów :)
Jest to udowodnione naukowo, średnia długość psa wykastrowanego wydłuża się o 2 lata.
4.Wady kastracji psa :
-Psy kastrowane mają skłonność do otyłości.
Oczywiście można temu łatwo zapobiec ;) W sklepach zoologicznych jest mnóstwo karm przeznaczonych dla psów po kastracji, które pomogą Waszemu pupilowi utrzymać idealną wagę.
- Kastracja jest dość droga.
Oczywiście to też nie jest zbyt duży problem, ponieważ zawsze można coś oszczędzić + często są organizowane akcje w gabinetach weterynaryjnych z dużym dofinansowaniem na tego typu zabieg.
5. Nie dajmy się również nabrać na różne mity na temat kastracji !
Najpopularniejsze z nich :
- Pies powinien kopulować, taka jest natura - w życiu psa domowego nie ma już ani trochę życia dawnego,więc nie można się tym kierować. Przez wiele lat wprowadzaliśmy psy do swojego życia i nauczyły się one żyć w stadzie - ludzie + pies i nie potrzebują już tak bardzo kontaktów między sobą. (oczywiście nie możemy nie dopuszczać żadnych psów do naszego psa! )
To kolejny mit, ponieważ popęd płciowy doprowadza psa do agresji wobec innych psów, nie człowieka. Tak samo po kastracji będzie on go bronił, jak i przed - a nawet bardziej, ponieważ pies pozbawiony instynktu dominującego wobec innych psów, na spacerach jak i w domu całą uwagę skupia na właścicielu!
- Psy są nieszczęśliwe po kastracji - kolejny mit, Musimy pamiętać, że psy to nie ludzie, nie mają one potrzeby troszczenia się i wychowywania młodych przez 18 lat. Zwłaszcza u psów, ta potrzeba,,tacierzyństwa" jest nijaka, po prostu jej nie ma.
CZYLI CO? :)
Tak jak już pewnie zauważyliście, wszystko mówi za tym ,aby wykastrować swojego psa. Mimo to, jest to nadal trudna decyzja - i nic dziwnego - w końcu nieodwracalna. Ja sama próbuję się przekonać do kastracji mojego psa i powoli mi się udaje. Warto jednak zasięgnąć opinii na ten temat na różnych forach internetowych, u behawiorysty i oczywiście zaufanego weterynarza.
A czy Wy planujecie kastracje swojego psa? Może już to zrobiliście, albo nie chcecie się na to zdecydować? A może ten post Was trochę przekonał? Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach! Chętnie poczytam Wasze opinie :) Piszcie
Subskrybuj:
Posty (Atom)