Kastrować, czy nie kastrować? Oto jest pytanie!

Wiele z Was pyta, czy mój pies jest wykastrowany lub czy mam zamiar go wykastrować. Prawda jest taka, że jak każdy właściciel mam wątpliwości co do podjęcia tej ostatecznej decyzji... dlaczego?
1. A więc, po kolei - co to jest kastracja? 

Kastracja jest to zabieg usunięcia u psa jąder i najądrzy, co powoduje bezpłodność zwierzęcia. 


2. Kiedy najlepiej wykastrować psa? 

Psa kastrujemy od 7 miesiąca życia - wtedy mamy pewność, że zakończony jest rozwój cewki moczowej i nie będzie to stanowiło zagrożenia dla jej funkcjonowania. 
3. Zalety kastracji : 

- Przede wszystkim zmniejsza bezdomność! Pamiętajmy, że nigdy w 100% nie upilnujemy swojego psa, a przecież szczeniaków - kundelków w schroniskach nie brakuje! I tutaj nasuwa się ostatnio często używane hasło : ,,Myśl - zapobiegaj bezdomności" 


- Kastracja zapobiega większości schorzeń gruczołu krokowego u samców.
Prostata, u starszych, niekastrowanych psów często ulega powiększeniu lub infekcjom. Choroby takie jak powiększenie gruczołu krokowego, ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty, nowotwory gruczołów okołoodbytowych oraz ropnie gruczołu krokowego są częste. 


- Kastracja samców zmniejsza liczebność tzw, ,,ucieczek" , znaczenie terenu ( zarówno na polu jak i w domu) oraz zachowania pseudokopulacyjne.- Kastracja zmniejsza agresję psów.
Często ze względu na naturalną potrzebę dominacji psy są wobec siebie bardzo agresywne. Według badań, u większości psów wykastrowanych agresja znika całkowicie. - Z kastracją nie ma nowotworu! 

Kastracja całkowicie zapobiega nowotworowi jąder. - Kastracja przedłuża długość życia u psów :) 

Jest to udowodnione naukowo, średnia długość psa wykastrowanego wydłuża się o 2 lata. 


4.Wady kastracji psa :  -Psy kastrowane mają skłonność do otyłości. 

Oczywiście można temu łatwo zapobiec ;) W sklepach zoologicznych jest mnóstwo karm przeznaczonych dla psów po kastracji, które pomogą Waszemu pupilowi utrzymać idealną wagę. - Kastracja jest dość droga. 

Oczywiście to też nie jest zbyt duży problem, ponieważ zawsze można coś oszczędzić + często są organizowane akcje w gabinetach weterynaryjnych z dużym dofinansowaniem na tego typu zabieg. 
5. Nie dajmy się również nabrać na różne  mity na temat kastracji ! Najpopularniejsze z nich : - Pies powinien kopulować, taka jest natura  - w życiu psa domowego nie ma już ani trochę życia dawnego,więc nie można się tym kierować. Przez wiele lat wprowadzaliśmy psy do swojego życia i nauczyły się one żyć w stadzie - ludzie + pies i nie potrzebują już tak bardzo kontaktów między sobą. (oczywiście nie możemy nie dopuszczać żadnych psów do naszego psa! ) - Mój pies po kastracji przestanie mnie bronić i się mną interesować. 
To kolejny mit, ponieważ popęd płciowy doprowadza psa do agresji wobec innych psów, nie człowieka. Tak samo po kastracji będzie on go bronił, jak i przed - a nawet bardziej, ponieważ pies pozbawiony instynktu dominującego wobec innych psów, na spacerach jak i w domu całą uwagę skupia na właścicielu! 


- Psy są nieszczęśliwe po kastracji - kolejny mit, Musimy pamiętać, że psy to nie ludzie, nie mają one potrzeby troszczenia się i wychowywania młodych przez 18 lat. Zwłaszcza u psów, ta potrzeba,,tacierzyństwa" jest nijaka, po prostu jej nie ma. CZYLI CO?  :) 


Tak jak już pewnie zauważyliście, wszystko mówi za tym ,aby wykastrować swojego psa. Mimo to, jest to nadal trudna decyzja - i nic dziwnego - w końcu nieodwracalna. Ja sama próbuję się przekonać do kastracji mojego psa i powoli mi się udaje. Warto jednak zasięgnąć opinii na ten temat na różnych forach internetowych, u behawiorysty i oczywiście zaufanego weterynarza. A czy Wy planujecie kastracje swojego psa? Może już to zrobiliście, albo nie chcecie się na to zdecydować? A może ten post Was trochę przekonał? Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach! Chętnie poczytam Wasze opinie :) Piszcie 1 komentarz:

 1. Nie zawsze kastracja jest droga.
  My 5 lat temu zapłaciliśmy około 150zł lub nawet mniej, ale jednak 100zł.
  Teraz sądzę, że byśmy zapłacili mniej lub w ogóle.

  U nas właśnie widać pierwszą wadę po kastracji.
  5 lat temu ważył około 45kg a teraz 67kg :|

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do podzielenia się tutaj swoimi doświadczeniami, pomysłami, opiniami :)